domy jednorodzinne
domy jednorodzinnedomy jednorodzinne
domy jednorodzinne
domy jednorodzinne
domy jednorodzinnedomy jednorodzinne

Projekt  wnętrz - salon

Projekt posadzki w neogotyckim kościele w Grybowie.

architekt Nowy Sącz, Nowy Sącz architekt,  biuro projektów Nowy Sącz, projekty, projekty domów jednorodzinnych, projektowanie architektoniczne, projektant Nowy Sącz,

 

 

OPIS KOŚCIOŁA:

Kościół pw. Św. Katarzyny w Grybowie jest jedną z ciekawszych realizacji architektury neogotyckiej w Małopolsce. Wzniesiony został w latach 1909-1914 , na miejscu dawnego czternastowiecznego, przez budowniczego Romana Olszewskiego w oparciu o projekt warszawskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Ostateczną formę nadał mu przed 1921r. architekt Zdzisław Mączeński. Wybudowany jest z cegły i miejscowego piaskowca ,trzynawowy, halowy z transeptem i wielobocznie zakończonym prezbiterium, po bokach którego znajdują się zakrystia i przedsionek. Do korpusu od strony północnej przylega kaplica , a od zachodu kwadratowa dołem, przechodząca w wyższych partiach w ośmiobok, wtopiona weń wysoka wieża. Towarzyszą jej flankujące zachodnią fasadę dwie, o wiele mniejsze wieżyczki. Wszystkie otwory wejściowe i okienne ujęte zostały w kamienne ostrołukowe portale i obramienia, ozdobione laskowaniami i maswerkami. Największy, wielouskokowy, o potrójnym zwieńczeniu portal głównego wejścia znajduje się w przyziemiu zachodniej ściany wieży. Nawę prezbiterium i ramiona transeptu nakrywają wysokie dachy siodłowe z wznoszącą się w krzyżu smukłą wieżyczką na sygnaturkę o neogotyckiej latarni zakończoną iglicą. Wnętrze kościoła nakrywają neogotyckie sklepienia kryształowe. Nawy rozdzielone są masywnymi kolumnami o uproszczonych kapitelach. Bazy i kapitele kolumn wykonane są z miejscowego piaskowca, trzony są murowane z cegły i wyprawione tynkiem. Przy ścianach występują murowane półkolumny opracowane w narzucie tynkarskim.

OPIS PROJEKTU POSADZKI:

Projekt zakłada wyeksponowanie głównej nawy, naw bocznych i transeptu przez zastosowanie granitowego wzoru nawiązującego układem płyt do pierwotnej posadzki. Projektowany wzór składa się z płyt granitowych o wymiarach 40 x 40 cm ułożonych skośnie, zróżnicowanych kolorystycznie (ciemno szary i różowo szary). Projektowany wzór obwiedziony jest pasem z brązowego granitu o szerokości 20 cm. Na skrzyżowaniach projektowanych wzorów zastosowano kompozycje nawiązujące kształtem do istniejących filarów nawy głównej. W dwóch kompozycjach na skrzyżowaniu projektowanych wzorów umieszczono mosiężne napisy wtopione w posadzkę – „Venite adoremus” oraz daty „1340 – 1909 – 2009” nawiązujące do powstania pierwszego kościoła, do rozpoczęcia obecnego neogotyckiego kościoła oraz datę przeprowadzenie renowacji świątyni.

mgr inż.. architekt Mariusz Basiaga