domy jednorodzinne
domy jednorodzinnedomy jednorodzinne
domy jednorodzinne
domy jednorodzinne
domy jednorodzinnedomy jednorodzinne

copyright © www.studio-mb.pl

 

 

 

architekt Nowy Sącz, Nowy Sącz architekt,  biuro projektów Nowy Sącz, projekty, projekty domów jednorodzinnych, projektowanie architektoniczne, projektant Nowy Sącz,

 

 

Przebudowa z rozbudową budynku „Wikarówki” w Grybowie

HISTORIA WIKARÓWKI:

Budynek Wikarówki wybudowano według projektu Juliana Mischke w 1886 roku. Pierwotnie był to budynek parterowy. W 1929 roku poczyniono starania o rozbudowę budynku Wikarówki. Budynek rozbudowano o dodatkowe piętro i osobne skrzydło mieszczące obszerną salę, scenę i galerię. Fasadę wikarówki zaakcentowano prostym portykiem z balkonem. Pomieszczenia na piętrze przeznaczono na mieszkania dla wikarych, w dolnych pokojach ulokowano czytelnię z biblioteką, a obszerną salę przewidziano na okolicznościowe przedstawienia i zgromadzenia. Budynkowi w 1929 nadano prostą formę, bez cech stylowych i podporządkowano zasadom funkcjonalności. Uroczyste otwarcie i poświęcenie rozbudowanej wikarówki odbyło się 25 listopada 1929 roku. W 2009 roku, za zgodą konserwatora zabytków rozebrano część budynku z 1929 roku (stanowiącą salę okolicznościową) - ze względu na zły stan techniczny tej części budynku.

 

PROJEKT PRZEBUDOWY I ROZBUDOWY:

Projekt przedstawia przebudowę z rozbudową istniejącego budynku parafialnego "Wikarówki" w Grybowie. Budynek pełni funkcję usługową, biurową, mieszkalną. Budynek Wikarówki jest budynkiem dwukondygnacyjnym (parter i pierwsze piętro) bez podpiwniczenia oraz bez poddasza użytkowego (strych). Istniejący budynek rozbudowano o klatkę schodową. Tą część budynku (klatkę schodową) zlokalizowano symetrycznie w stosunku do  elewacji północnej. Projektowana bryłą klatki schodowej proporcjami i kształtem nawiązuje do bryły istniejącego, głównego budynku. Dach nowo projektowanej części budynku sięga do okapu istniejącego budynku.

Główne wejście do budynku (ewakuacyjne) zostało zaprojektowane przez klatkę schodową od strony wschodniej. Istniejące wejście do budynku będzie służyło tylko jako dodatkowe wyjście. Projektowane wejście do budynku przez klatkę schodową będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Parter budynku jest przeznaczony na cele parafialne, będzie udostępniony dla osób niepełnosprawnych, na piętrze zaprojektowano dwa lokale mieszkalne.

mgr inż. architekt Mariusz Basiaga